Benimle Sonbahara Hazırlan!

 

 

 

Merhaba,

Malum önümüz sonbahar. Ben de belki size bir faydam dokunur diyerek geçtim bilgisayarın başına. Sonbahar ve kış aylarıyla başımız dertte. Kuruyan, pul pul dökülen bir cilt hiç birimiz istemeyiz. Peki, neler yapmalıyız?

 

1-Cildimizi tanıyalım! Cilt bakımının en önemli adımı cildimizi tanımak ve cilt tipimize uygun yöntemleri uygulamaktır.

* Cildiniz parlaksa, büyük gözenekleriniz varsa muhtemelen yağlı cilde sahipsinizdir.

* Pul pul dökülme probleminiz varsa kuru,
* Alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgeniz kuruysa, karma;
* Bazı ürünler kullandıktan sonra yanma ya da kaşıntı yapıyorsa hassas bir cildiniz olabilir.

Dilerseniz bir Clinique mağazasına gidip cilt testi yaptırarak da emin olabilirsiniz.

 

2-Temizlık! Cilt tipimizi öğrendik artık cildimizi tanıyoruz ve ürünlerimizi cildimize göre seçtik. Ben ne yapıyorum? Ben günlük temizlikte özellikle sabun ve paraben içermeyen temizleyiciler tercih ediyorum. Yüzümü güzelce yıkadıktan sonra ince parçacıklı olmasına özen gösterdiğim peelingimi uyguluyorum. Sonrasında mutlaka tonik uyguluyorum ( tonikten vaz geçemiyorum ve bence en önemli aşama). Serumumu ve gözaltı kremimi sürüyorum biraz bekleyip nemlendiricimle günlük bakımımı tamamlıyorum.

Haftada iki ve ya üç kere maske yapıyorum. Bu aralar yağ oranını dengelediği için kil maskesi kullanıyorum ama ihtiyacıma göre maskelerim sürekli değişiyor. Yine haftada 3 kere daha kalın tanecikli bir peeling uyguluyorum. Burada önemli olan cildinize zarar vermeden uygulamanız. Bunu da çok bastırmadan işlem yaparak sağlayabilirsiniz. Sonrasında mutlaka C vitamini sürüp yine tonikle sonlandırıyorum.

 

3- Elimizdekileri gözden geçirmek! Sahip olduğunuz tüm kozmetik ürünleri kışa ve ya yaza girerken son kullanma tarihlerine bakarak ayırmalı ve tarihi geçenleri atmalısınız. Bu önemli bir aşama ve herkese tavsiye ediyorum. Çünkü kullanma tarihi geçmiş ürünler mutlaka cildinizde kısa veya uzun vadede zarar verecektir.

 

4- Sağlıklı beslenmek! Ve tabii ki beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki içimiz ne kadar güzelse dışımız da o kadar güzel oluyor. Yazın vücudumuzda toplanan toksinleri tatmak için detoks suları, meyve- sebze ağırlıklı beslenmek ve olabildiğince az çay, kahve tüketmek yapabileceğimiz en kolay yöntemlerdir. Bi de bol su!

 

5- Mevsimine göre ürünler seçmek! Bu kişisel tercihimdir ama bunu yapan benden başkaları da olduğunu biliyorum. Parfümlerim, makyaj malzemelerim, nemlendiricilerim… Hepsi mevsimine göre ayrılmış durumdalar. Mesela yazın su bazlı kremler kullanırken kışın etkilerinden korunmak için daha çok yağ bazlı kremler kullanmamız gerekiyor. Ya da makyajlarda sonbahara daha uygun paletler, renkler kullanılıyor.

Tam da bu konunun üstüne sonbahara uygun makyajlar yapabilmeniz için size bir harika bir çekilişimiz var..

Önümüzdeki yazıyı bekleyin…

 

posted by Pınar Akın

2 thoughts on “Benimle Sonbahara Hazırlan!

Bir cevap yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
EMAIL
Facebook
Google+
https://enguzelblog.com/benimle-sonbahara-hazirlan
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
error: İçerik Telif Hakkına Sahip!